انواع دریچه تنظیم هوا و دمپر های هوا و لوور دمپر- کانال هوا

این نوع دریچه هوا ممکن است در سایزها و اندازه‌های متنوع و مختلفی ساخته و عرضه شود که معیار آن خواست و نیاز مشتری ‌می‌باشد. مواردی که پیش از این به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخشی از مهم‌ترین انواع دریچه‌های هوای آلومینیو‌می‌‌ می‌باشد و انواع بسیار زیادی از این نوع ‌دریچه وجود دارد. به عنوان مثال ‌می‌توان به دریچه هوای آلومینیو‌می ‌پادری، گریل باران گیر، اتاق عمل، ‌خورشیدی و دیگر موارد مشابه اشاره کرد که در این متن مجال بررسی تمام آن‌ها وجود ندارد. دریچه‌های هوای آلومینیو‌می‌ بلندگویی قدمتی بیش‌تر از دیگر انواع دارد و به طبع، معروف تر هم هست.

این بخش سیستم تهویه مانند بخشهای دیگر زیر نظر کارشناسان مجرب طراحی و تولید می شود. دریچه برگشت برای ورود هوای تمیز به درون دستگاه است و دارای دو نوع چهار گوش و دایره ای می باشد. این بخش از نظر شکل و ابعاد و طریقه خروج هوا دارای شکل های مختلفی می باشند. دریچه های هوا داری کاتالوگ می باشند که تمام ویژگی های این محصولات در آنها قید شده است.

-jدریچه هوای آلومینیومی اتاق عمل:

به طور کلی قیمت دریچه تهویه هوا بین 3 هزار و 400 تومان تا 30 هزار تومان می باشد. پس می توانید به دو صورت عمده و تکی این محصولات را خریداری کنید. ‌دریچه هوا آلومینیو‌می ‌دایره‌ای شبکه ای در سطح مقطع خود ظاهری لانه زنبوری دارد و برای مکانهایی با ارتفاع نسبتا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع دریچه هم برای دستگاه‌های رفت هوا و هم برای دستگاه‌های برگشت هوا استفاده ‌می‌کنند که درحالت اول نیازمند دمپر بوده و در حالت دوم نیازی به وجود آن ندارد.

دریچه هوا خطی یا اسلوت

باید خاطر نشان کرد که تمام این دریچه ها قابلیت رنگ با رنگ کو ره ای الکتروستاتیک را دارند . جالب است بدانید برای اولین بار دریچه های تهویه به منظور جلوگیری از فساد مواد غذایی استفاده شد. دستگاه هایی مانند هواسازها و یا کولر ها از جمله این دستگاه ها هستند. ولی بیشتر از این دریچه ها در نمای داخلی و برای بخش هایی که با دکور تناسب پیدا کند استفاده می شود.

پس از توضیحات درباره ی دریچه هوا ی فلزی و انواع آن ، حال نوبت به توضیح دریچه هوا ی پلاستیکی و انواع متعدد آن می رسد . هنگام طراحی دریچه هوا ی اسلوت عواملی چون سرعت جریان هوا و انیز ارتفاع نصب در محاسبات تاثیر گذار است . دریچه هوا جهت تنظیم،انسداد یا باز کردن مسیر هوای عبوری از دهانه های انشعابات هوا بکار می رود. به طور کلی اگر از هواساز تا دریچه کانالی کشیده شده باشد، همواره باید ابعادی را برای دریچه انتخاب کنید که با آن در تطابق باشد و بزرگتر یا کوچکتر نباشد.

انواع دریچه توزیع هوا

این دریچه نیز از تیغه های T شکلِ کوچک که داخل دریچه تعبیه می گردند تهویه نظری تشکیل شده است. اهرم که بر روی نمای دریچه هوا تعبیه شده،بعنوان دمپر استفاده می شود. و هوا از محیط پرفشارتر جریان می یابد و جایگزین هوای تخلیه شده از فضای کم فشار میگردد. هواکش بین کانالی این هواکش قابلیت نصب بوسیله ی ساپورت بر سطح دیوار و نیز سقف را داراست.جهت ایجاد مکش مطلوب و قوی کاربرد دارد. هم برای سیستم هوای رفت و هم برای سیستم هوای برگشت مورد استفاده قرار میگیرد . قیمت دریچه های خطی RMS درون جدول بر حسب متر می باشد ( قیمت پایه هر متر ).

  • دریچه‌های هوا شبکه ای در صورت استفاده شدن در سیستم‌های دمشِ هوا، ‌می‌توانند حاوی دمپر باشند و در صورتی که برای سیستم‌های برگشت هوا استفاده شوند، نیازی به دمپر ندارند.
  • این دریچه ها تیغه‌های افقی و عمودی دارند که با تنظیم آن‌ها میزان ورود جریان هوا و توزیع آن در فضا کنترل خواهد شد.
  • به عبارت دیگر ، در واقع نتیجه عملکرد بیشتر سیستم های تهویه مطبوع از طریق کانال هوا و دریچه های هوا برای مصرف کنندگان انجام می گیرد.
  • یکی دیگر از انواع متریال مورد استفاده برای تولید دریچه های ساختمانی هوا استفاده از استیل یا آهن گالوانیزه است.
  • لازم به ذکر است دریچه تنظیم هوا ی مشبک را هم می توان بصورت مستقل و هم بصورت ترکیبی در سقف های کاذب و تایلی مورد استفاده قرار داد.
  • هوایی که از مسیر کانال به یک فضای مشخص میرسد در محل دهانه انشعاب کانال توسط دریچه هوا در اتاق پخش میگردد.
انواع دریچه تنظیم هوا و دمپر های هوا و لوور دمپر- کانال هوا