پس به خواندن ادامه دهید

SEO به معنای بهینهسازی سایت برای موتورهای جستجوست و تعاریف زیادی از آن وجود دارد که تقریبا محتوای اصلی آنها یکسان است. حالا سوال مهم اینجاست که وقتی تا این اندازه روی سئو تاکید داریم و میدانیم چه فضای رقابتیای در آن وجود دارد، کاربرد سئو در چیست؟ مدت زمان حضور کاربر و عملکردهایش در سایت، تاثیر زیادی روی رتبه سایت خواهد گذاشت. سئوی داخلی عبارت است از تمام اقداماتی که برای ایجاد ارتباط میان کاربر و موتور جست و جو انجام می دهیم. این تمام کاری است که سئو برای ما انجام می دهد. به صورت کلی باید تمام محتوای تکتک صفحات سایت شما بهینه باشند. این افکار که سریعاً به ذهن ما میآیند باید به سرعت یادداشت شوند، در غیر این صورت ممکن است از ذهن ما فراموش شوند. اما چطور می توان عیار واقعی این یادداشت را سنجید ؟ اما نمیتوان صحبت از تقویم محتوایی کرد و مبحث ممیزی محتوا یا Content Audit را نادیده گرفت.

فراموش نکنید که کمک گرفتن از یک متخصص نیز میتواند در ارتقا مهارتهایتان بسیار موثر باشد. متخصص دیجیتال مارکتینگ یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ به فردی گفته می شود که با مهارت و تخصص بالا در زمینه دیجیتال مارکتینگ وظیفه افزایش دیده شدن و محبوبیت یک برند یا کسب و کار از طریق افزایش ترافیک سایت برند، افزایش دیده شدن برند در شبکه های اجتماعی و به طور کلی افزایش بازخورد در تمام پلت فرم های دیجیتال می شود. رعایت تمام استانداردهای سئوی تکنیکال، داخلی و تولید محتوای قوی، ممکن است جایگاه سایت شما را به صفحه اول گوگل برساند. محتوای تکراری: داشتن محتوای تکراری در سایت میتواند به رتبه شما آسیب برساند.

بازاریابی محتوا

پس بهتر است که همین امروز اقداماتی برای بهینه سازی سایت خود انجام دهیم. وقتی آنها آماده خرید باشند، احتمال خرید از شما بیشتر است زیرا بدون اینکه وقتشان را تلف کنید به آنها کمک کردید. با خواندن این مطلب دریافتیم که سئو کلید موفقیت ما در کسب درآمدهای اینترنتی است و بدون جلب رضایت گوگل کسبوکار ما رونق نخواهد گرفت. بدون شک اگر حتی کمی در مباحث سئو وارد شده باشید میدانید در سال 2020، سئو فقط هزینه کردن و گرفتن رتبه در موتورهای جستجو نیست. مانند: کدنویسی دقیق و استاندارد، نشانه گذاری استاندارد، سرعت لود مطالب در سایت، تهیه نسخه ریسپانسیو، طراحی اصولی قالب، اعتبار دامنه، موقعیت سرور، پروتکل SSL ، Noindex کردن صفحه ۴۰۴ و … چه توی کلماتی مثل تلویزیون ال جی 42 اینچ یا اینکه توی کلماتی مثل طراحی سایت فروشگاهی که این مربوط به خدماتی است که شما ارائه می کنید. سئو داخلی کاملا به محتوایی مربوط میشود که روی سایت خود منتشر کرده و در راستای بهینهسازی آن تلاش میکنید.

این مراحل حلقههای بههمپیوستهای هستند که عدم وجود هر کدام میتواند آسیبهای جدی به استراتژی بزند. روش های زیادی برای کسب جایگاه خوب و نخست سایت در موتورهای جست و جو وجود دارد. جذب ترافیک و ورودی بیشتر اتفاق میافتد که بزرگترین مزیت برای هر کسب و کاری به حساب میآید. یک برچسب به Google میگوید کدام نسخه از صفحه اصلی است و با تغییر مسیر 301 به شما امکان میدهد ترافیک را از یک URL به آدرس دیگر هدایت کنید. در طول روز کاربران بسیار زیادی هزاران و میلیونها سرچ در گوگل و دیگر موتورهای جستجو انجام میدهند. این مزیت، بخش سنجش ROI و دستاورد حاصله برای شما را در مبحث تبلیغات آنلاین مطرح میکند و این تقریبا بدون زحمتی برای شما، بلکه به همت ظرفیت های تکنولوژیک و همت و جدیت بزرگانی نظیر گوگل و دوستان ممکن میشود که با ابزارهایی نظیر گوگل آنالیتیکس این مهم را رقم زدهاند.

به تمامی روش ها وتکنیک های بهینه سازی سایت که متناسب با قوانین و الگوریتم های گوگل صورت می گیرد، سئوی کلاه سفید می گویند. در واقع، مخاطبین هدف خود را به خوبی میشناسند و محتوایی را تولید میکنند که متناسب با علایق و نیازمندیهای آنها باشد. داستان سرایی نوعی از هنر است که با گذرزمان در فرهنگ هر جامعهای نهادینه میشود.داستانها تصور و اشتیاق را تحریک میکنند و حس اجتماعی مشترکی بین شنونده و گوینده ایجاد میشود. ایجاد یک نقشه سایت XML: یک نقشه سایت XML به موتورهای جستجو کمک میکند تا سایت شما را با سرعت بیشتری بخزند و نمایههای دقیق سایت شما را ایجاد کنند.سئو چیست؟ در نتیجه باید بهینه سازی سایت خود را براساس اصول و قواعدی که گوگل معرفی کرده است، انجام دهیم. به عنوان مثال بیش از 200 عامل برای گوگل اهمیت دارد که هر چه بیشتر بتوانید آنها را رعایت کنید، میتوانید به گرفتن نتیجه بهتر خوشبین باشد.

به مجموعه اقداماتی که برای حضور در نتایج برتر موتورهای جستجو و دریافت ترافیک ارگانیک انجام میدهید سئو گفته میشود. کارهایی چون دریافت بک لینک یا فعالیت در شبکههای اجتماعی که بیرون از سایت خود انجام میدهید تا مخاطبان به سمت سایت شما بیایند، شامل این بخش میشود. برای موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی باید به سراغ کانال های ارتباطی بروید که بازدید کنندگان بیشتری دارند و عامل تعیین کننده در موفقیت و شکست انتخاب کانال های ارتباطی برای فعالیت می باشد. کاربر سئو سایت به این صورت است که وقتی شما رتبه خوبی دارید، کاربر به سراغ شما می آید و چون نمیتوان حد و مرزی برای تعداد کاربران اینترنتی قائل شد، پس بازدید فوق العاده ای منتظر شماست. اصطلاح بازاریابی اینترنتی اصطلاحی قدیمیتر است که در گذشته رواج داشت. درست است که این طنز، مقداری اغراقآمیز است اما خیلی هم به دور از حقیقت نیست. اما گاهی نداشتن درک درست از همان تعاریف اولیه باعث میشود به بیراهه بروید.

دیجیتال مارکتینگ

با بالا بردن کیفیت سایت، رتبه سایت افزایش پیدا می کند ونتایج خوبی را در موتور جست و جو کسب می کند. اگر نه باید به درون دادهها شیرجه بزنید تا چرایی آن پیدا شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور کسب و کارهای جدید و مختلف، بازاریابی اینترنتی نیزبه نوبه ی خود پیشرفت عظیمی پیدا کرده و رقابت برای بهتر و بیشتر دیده شدن در بستر اینترنت، روز به روز افزایش یافته است. برای بهتر و بیشتر دیده شدن تجارت آنلاین در بستر قدرتمند گوگل، باید اقداماتی حرفه ای برای سایت خود انجام دهیم. بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیتهایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار میگیرند.«دیجیتال مارکتینگ به هرگونه­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­گویند که از طریق دستگاه­های الکترونیکی انجام می­شود».

متخصص دیجیتال مارکتینگ

بنابراین اگر دنبال بازدیدکننده بیشتر یا افزایش مشتری برای فروشگاه اینترنتی خودتان هستید، باید یکی از این 5 جایگاه را به دست بیاورید. در این مقاله از پنتازوم برای شما از دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی اینترنتی صحبت خواهیم کرد. همانطور که مشاهده شد گوگل امکانات پیشرفته ای را برای خود دارد، پس اگر ما می خواهیم که در صفحه اول باشیم و در رتبه های بالا به کاربران نمایش داده شویم ما هم باید کار را سیستمی کرده و ابزار های خودمان را به کار بگیریم.

سئو فرایند بهینهسازی محتوا با هدف نمایش آن در نتایج ارگانیک موتورهای جستجوست. استفاده از طراحی ریسپانسیو: طراحی ریسپانسیو، سایت شما را قادر میسازد تا در دستگاههای تلفن همراه به درستی نمایش داده شود تا بتواند آن را در دستگاههای مختلف تنظیم کند. با توجه به رشد روز افزون امکانات تلفن های هوشمند، اینترنت پرسرعت و برنامه های کاربردی متنوع در پلتفرم موبایل، امروزه تبلیغات در این کانال بازاریابی دیجیتال به شدت افزایش یافته و رو به گسترش است. اگر در دیجیتال مارکتینگ توانمند باشید، میتوانید به عنوان فریلنسر مشغول شوید و خدمات خود را در منزل و به صورت پروژهای به مشتریان خود عرضه کنید. خدمات سئو به صورت کاملا هدفمند، مشتریان را به سایت شما ارجاع داده و ماندگاری بالایی دارند، البته در نظر داشته باشید که خدمات سئو به دو بخش سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه تقسیم میشود.

یک صفحه در فضای مجازی برای شما مانند یک مغازه با تعداد نامحدودی مشتری عمل میکند، اگر فقط به خودمان نگاه کنیم حداقل نیم ساعت در روز را به فضای مجازی اختصاص میدهیم و افراد معروفی را در این فضا میشناسیم. اینکه کجا یک صفحه خاص را رتبه بندی کنید و یا حتی تعداد لینک های ورودی به یک صفحه یا محتویات برچسب عنوان در صفحه مورد نظر در وبسایت شما را بررسی می نماید. اما برخی دیگر از کارشناسان این حوزه در تقسیم بندی خود سئوی تکنیکال را جدا مشاهده سایت در نظر میگیرند. اما با این حال، برای رتبه بندی سایت ها به کاربران نیز احتیاج دارد. سئوی کلاه سیاه شامل روش ها و تکنیک هایی است که به شما کمک می کند تا سایتتان رتبه خوبی کسب کند و بازدید زیادی داشته باشد. آمارها نشان میدهند خرید مشتری در استراتژی بازاریابی ایمیلی، ۴۰ برابر آمار فروش کسب وکارها از طریق فیس بوک و توییتر بوده است.

مشاغل مختلف طی سالهای اخیر، تأثیر عمیق بازاریابی محتوا را بهعنوان بخشی از استراتژی بازاریابی روی بازدهی کارشان، با گوشت و پوست احساس کردهاند و مرور این آمارها، ضرورت پیادهسازی هر چه سریعتر این استراتژی را بیشازپیش نمایان میسازد. هنگامی که یک محتوا بسیار شبیه به محتوایی دیگر در سطح وب باشد (چه برای خود سایت چه مشابه بها سایت های دیگر)، عبارت داپلیکیت کانتنت را برای آن به کار می برند. در نتیجه، اگر به خوبی سئو را درک کرده و آن را به بهترین شکل به کار ببرید، می توانید یک وب سایت فروشگاهی را به درآمد بالایی برسانید.

به عبارتی یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید بتواند با در نظر گرفتن بودجه های اختصاصی برای هدف معین از ابتدای شروع کار تا زمانی که کار به انجام برسد گروه را هدایت کند. مثلا شما نمیتوانید بودجه یکسانی برای تبلیغات کلیکی و شبکههای اجتماعی داشته باشید. کانالهای سئو، شبکههای اجتماعی یا بازاریابی محتوایی ابزارهای مناسبی برای توسعه کسبوکار شما با کمترین بودجه محسوب میشوند. اگرتازه اول راه هستید و میخواهید سایتتان را سئو کنید، سایت جت میتواند شما را در راه یادگیری مفاهیم سئو، همراهی کند. سئو، مجموعه اقداماتی است که برای دریافت ترافیک هدف به سمت سایت از رتبهبندی ارگانیک موتورهای جستجو انجام میشود. برای کسب ترافیک بیشتر در سایت و همینطور ارتقا رتبه آن در نتایج جستجو، می بایست به صورت منظمی دست به تولید محتوا زده و وب سایت را با محتوای جدید بروزرسانی کنید. همانطور که در فصل قبل بیان شد، یکی از فاکتورهای رتبهبندی سایت داشتن SSL یا همان گواهینامه تایید امنیت اطلاعات وب سایت است.در صورتی که شما SSL خود را فعال نکرده باشید، موتورهای جستجو از یک سایت ناامن از شما نام میبرند و در کنار نام وب سایت شما نتایج جستجو عبارت (unsafe site) درج میگردد که نرخ کلیک را بشدت پایین میآورد.

در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت. به طور کلی سئو یعنی مجموعه فرایندها و اقدامات تخصصی برای جلب نظر مخاطبان و موتورهای جستجو به منظور دریافت بهترین نتایج در جستجوهای ارگانیک. به این اقداماتی که درراستای بهینه سازی سایت خود انجام می دهیم تا بهترین نتیجه را در موتورهای جست و جو حاصل کنیم، سئو نامیده می شود. بیش از 65 درصد کاربران موتورهای جستجو روی 5 نتیجه اول صفحه SERP (صفحه نمایش نتایج) کلیک میکنند. به طور کلی برخی سئو را به دو نوع On-Page SEO و Off-Page SEO تقسیم میکنند و معتقدند مسائل فنی مربوط به سایت نیز جزوی از اقداماتی است که برای بهینهسازی روی سایت انجام میشود. روشهای مختلفی برای نشانه گذاری صفحات وب وجود دارد که با یادگیری سئو سایت میتوانید باتوجه به نوع صفحه( محصول، مقاله، رستوران، معرفی افراد و شخصیت ها، فیلم و …) از آنها استفاده کنید. با توجه به گسترده بودن این دو نوع بازاریابی، در مقالهای به طور کامل به بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا میپردازیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست

بخش اعظمی از این اقدامات پیرامون محتوا میگردد که شامل سئو onpage و offpage میشود. به گفته Marketo، اتوماسیون شرکت بازاریابی، با گذشت زمان، بازاریابان مجموعه ای از محتوا(متن، ویدئو، پادکست و غیره) ایجاد می کنند که همچنان کاربران را از طریق موتورهای جستجو به سایت منتقل می کنند. معمولترین روشهای این کار شامل خلق محتوای باکیفیت، بهینهسازی محتوا حول کلمات کلیدی خاص و ایجاد بک لینک است. با همین مراحل آسان سایت خود را خلق کرده اید که فعلاً شبیه به یک نوزاد است که باید با تلاش و صبوری او را تبدیل به انسان شریف و بزرگ کنید. موفقیت و یا عدم موفقیت شما به تجربه کاربری گره خورده است. برای اینکه سایت شما همواره فعال باشد، به یک سیستم قوی نیاز دارید که بهصورت شبانهروزی روشن بوده و هیچگونه عدم اتصالی در سایتتان رخ ندهد.

در واقع اگر کمی عمیقتر نگاه کنیم بسیاری از جوابهایی که میتوانیم برای این سوال داشته باشیم، در درک درست از تعریف آن نهفته است. سئو در واقع ترکیبی از دانش، تخصص، تجربه و هنر است که در جریان یک فرایند حرفهای کمک میکند تا موتورهای جستجو و به ویژه گوگل عاشق شما شوند و در نتیجه مخاطبان بیشتری به شما سر بزنند. در واقع این تگ خلاصه ی محتوای متن را به سایت نشان می دهد. این اقدامات شامل: کلمه کلیدی در تایتل تگ، کلمه کلیدی در توضیحات متا، کلمه کلیدی در تگ H1، کلمات کلیدی مترادف، محتوای غیر کپی، بهینه سازی تصاویر، به روز رسانی محتوا، استفاده از لینک های خارجی و داخلی، استفاده ازکلمات کلیدی در URL، افزایش امنیت سایت با پروتکل HTTPS و مواردی از این دست می باشد. آیا طول محتوا (تعداد کلمات متن) در سئو مهم است؟